UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Kultura w Lublinie > Architektura i urbanistyka Lublina > Architektura i urbanistyka Lublina - Zabytki > Świątynie rzymskokatolickie w Lublinie
Bazylika pw. św. Stanisława i klasztor dominikanów w Lublinie

 

Kościół i klasztor dominikanów w Lublinie został zlokalizowany we wschodniej części wzgórza staromiejskiego, na niewielkim wzniesieniu, tzw. Górce Dominikańskiej. Historia klasztoru wiąże się z relikwią Drzewa Krzyża Świętego, znajdującą się w nim do 1991 roku. 
Kościół pełni funkcje sakralne, budynki klasztorne są użytkowane przez oo. dominikanów.
 
Lubelski klasztor powstał zapewne w latach 50. XIII wieku. Jego początki mają związek z szeroko zakrojoną akcją misyjną kościoła zachodniego, skierowaną na Wschód. Jej częścią były m.in. koronacje królewskie litewskiego księcia Mendoga w 1251 r. i księcia halicko-włodzimierskiego Daniela w 1253 r. oraz plany utworzenia biskupstw misyjnych na Litwie i Rusi.   

 


Kaplice przy bazylice pw. św. Stanisława w Lublinie
Historia kościoła i klasztoru dominikanów wiąże się z przechowywaną tam przez wieki relikwią Drzewa Krzyża Świętego. Zdaniem Jana Długosza relikwia została przywieziona do Lublina w 1333 roku, według innej wersji po 1400 r. Dla jej przechowywania budowano przy kościele kolejne kaplice.
Nagrobki z bazyliki pw. św. Stanisława w Lublinie
Nagrobek Mikołaja i Piotra Firlejów jest jednym z pierwszych nagrobków piętrowych w Polsce.

 

 Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie, Archikatedra lubelska, Kościół św. Agnieszki i klasztor augustianów w Lublinie, Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, Bazylika pw. św. Stanisława i klasztor dominikanów w Lublinie, Kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Lublinie, Kościół Św. Jozafata, dawna cerkiew grecka, Kościół św. Eliasza Proroka w Lublinie, Kościół parafialny św. Teresy w Lublinie, Kaplica na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Lublinie, Kościół Trynitarzy w Lublinie (nieistniejący), Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie, Kościół pw. Św. Krzyża w Lublinie (Kościół Akademicki KUL), Kościół i klasztor wizytek w Lublinie (ob. Centrum Kultury), Kościół pw. św. Piotra w Lublinie, Kościół pobernardyński pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie, Kościół farny pw. Św. Michała w Lublinie, Kościół pw. św. Kazimierza w Lublinie (nieistniejący),

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: