UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Wielokulturowość > Brama Pamięci - lubelscy Żydzi > Kręgi Pamięci
"Listy do Getta" ("Listy do Henia")

W marcu 2001 roku, w kolejną rocznicę początku likwidacji lubelskiego getta, z Ośrodka ?Brama Grodzka ? Teatr NN? wysłano kilkadziesiąt listów na przypadkowo wybrane, nieistniejące już adresy przedwojennego Miasta Żydowskiego ? do jego nieżyjących mieszkańców. Oczywiście listy nie mogły dotrzeć do adresatów ? wracały z urzędowymi adnotacjami: ?adresat nieznany?, ?nie ma takiego adresu?. Poprzez takie działanie chcieliśmy dotknąć pustki, jaka powstała po mieście żydowskim.

 

?Listy do Henia?

 
 
 


Od roku 2002 wśród adresatów wysyłanych listów pojawił się też jeden wyjątkowy ? Henio Żytomirski ? żydowski chłopczyk urodzony w 1933 roku w Lublinie. Henio zginął na Majdanku w listopadzie roku 1943. Jego historię udało się częściowo odtworzyć ? zachowały się zdjęcia Henia z każdego roku jego życia.


>>>> Galeria zdjęć Henia

 
 
 
 


W roku 2005 zdecydowaliśmy, aby działanie to było widoczne również w przestrzeni miasta. Dlatego dokładnie w miejscu, w którym zrobiono Heniowi ostatnie zdjęcie, ustawiana jest właśnie ta fotografia. Stoi tam również stolik, przy którym można napisać list do Henia czy też do innej wybranej z listy osoby.


>>>> Galeria listów


>>>> Galeria zdjęć

 
 
 
 


   

 

 "Listy do Getta" ("Listy do Henia"), Misterium "Poemat o miejscu", "Misterium Światła i Ciemności", "Latarnia Pamięci", Misterium "Dzień Pięciu Modlitw", Misterium "Jedna Ziemia - Dwie Świątynie", Wystawa "Elementarz - Dzieci w obozie na Majdanku", Misterium "Pamięć Sprawiedliwych - Pamięć Światła", "Światła w ciemności - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata", Wystawa "Pamięć Sprawiedliwych - Pamięć Światła", Kalendarium wydarzeń,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: