UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Biografie > Leksykon biograficzny Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"
Urszula Gierszon

Urszula (Jolanta) Gierszon, pseud. "Benedykt Lubelski", urodziła się 15 lutego 1956 roku w Lublinie. Jest córką Mariana A. Suszka i Janiny z d. Gorgol. Przede wszystkim poetka, ale ma też w swoim dorobku opowiadania, fraszki, felietony, a także recenzje i szkice. Prowadzi swój blog.

Zajmuje się grafiką i malarstwem, ale również oddaje się pracy translatorskiej, redakcyjnej i edytorskiej. Jest współautorką kilkudziesięciu almanachów i antologii poezji i prozy. Z wykształcenia jest bibliotekarką, choć jej ścieżka zawodowa jest złożona, bo prowadzi przez Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, gdzie była sprzedawczynią wydawnictw, a następnie przez Wojewódzką Przychodnię Stomatologiczną, w której pracowała jako? pomoc dentystyczna, by w końcu dotrzeć do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, gdzie pracuje do dziś. Nie lubi ?dżdżownic, zwierząt za kratami i kwiatów w doniczkach?.

W 1978 roku została przyjęta do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy w Lublinie. Debiutowała wierszem dwa lata później na łamach ?Kameny?(nr 17), jednakże wcześniej miała już doświadczenia prozatorskie. Jak wspomina na swoim blogu, pod wpływem Janka Muzykanta napisała i zilustrowała swoją pierwszą nowelę, a nawet zajęła się jej dystrybucją wśród rówieśników.

W latach 1980-1989 jako ilustratorka współpracowała z ?Gazetą Domową? i ?Kameną?. W tej ostatniej redagowała też kolumny młodoliterackie  zatytułowane ?Strony? (1986-1989), a w latach 1996 - 2001 "Dostrzegacz Biblioteczny". Urszula Gierszon jest również autorką kilku indywidualnych wystaw grafiki.

Również wcześnie - podobnie jak talent literacki- objawiły się jej cechy przywódcze i zamiłowania społecznikowskie, jak żartobliwie pisze - pod wpływem propagandy systemu. Jako 10 - latka założyła swoją pierwszą organizację ?WOSK - Walka O Sprawiedliwość Klasową (oczywiście chodziło o szkolną sprawiedliwość w klasie), produkowała zawzięcie legitymacje, rysując boginię z przepaską na oczach i wagą w dłoni. Organizacja nie przeżyła głównie z braku członków.?

W latach 1982 ? 1983 Gierszon była członkinią grupy poetyckiej ?Przestrzeń?, z którą w 1983 roku wydała broszurę Potykając się o słowo.
W 1985 r. współtworzyła Klub Literacki Młodych przy lubelskim Oddziale Związku Literatów Polskich, gdzie sprawowała także funkcję sekretarza zarządu. Była także opiekunką Koła Młodych.

W 1993 roku została sekretarzem Międzynarodowego Kongresu Poetów ARKADIA, którego była również współzałożycielką. Obecnie objęła funkcję prezesa, po śmierci Tadeusza Kwiatkowskiego-Cugowa, założyciela Stowarzyszenia. Rok później przyjęto ją do Związku Literatów Polskich, gdzie kolejno pełniła funkcję: członka zarządu Lubelskiego Oddziału w latach 1995-1998 oraz Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej(1999-2001). Od stycznia 2007 do 30 czerwca 2009 roku była jego prezesem.
Była także wiceprezesem (2002 -2004) Fundacji Ułanów i Poetów im. gen. Bolesława Wieniawy- Długoszowskiego, obecnie jest członkiem zarządu.

Od 2004 roku jest członkiem nadzwyczajnym Środowiska Żołnierzy AK i WiN ?ZAPORCZYKÓW?.
Animator kultury i niestrudzona organizatorka wielu imprez i wydarzeń literackich, m.in. corocznej Wigilii Poetów i Ułanów czy Literackiego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży im. Janusza Korczaka. Pomysłodawczyni wydarzeń zorganizowanych w ramach MKP ARCADIA, we współpracy z WBP im. H. Łopacińskiego (być może cyklicznych): slamu poetyckiego "Trybuna Wolnego Słowa" (podczas "Nocy z kulturą") oraz imprezy promującej czytelnictwo, książkę i bibliotekę wśród najmłodszych "Poranek z książką oraz konkurs plastyczny "Biblioteka w oczach dzieci" - podczas Tygodnia Bibliotek.

Gierszon jest autorką wielokrotnie nagradzaną, laureatką kilkunastu ogólnopolskich konkursów literackich. Zdobyła m. in.: II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie ?Otaczający nas świat?(Mielec 1986), wyróżnienie ? Nagrodę Młodych za debiut książkowy w Konkursie im. J. Czechowicza (Lublin 1988), wyróżnienie w Konkursie ?Poeta pamięta?(Kalisz 1999). Jej tom wierszy ?Adagio? uhonorowano Nagrodą Główną w Konkursie Poetyckim im. Anny Kamieńskiej (Krasnystaw 2003). W 2004 roku zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Wierszy ?O Laur Klemensa Janickiego? w Poznaniu.

Jej wiersze i opowiadania przetłumaczono na bułgarski, niemiecki i ukraiński.
Recenzenci, m.in. Zenon Cieślak, doceniają malarskość i zmysłowość poezji Urszuli Gierszon. Z. Mikulski określił ją jako ?uśmiech nie pogodzonej, lecz wiedzącej i bezradnej melancholii?. Poetka nie pretenduje do roli wieszcza biorącego odpowiedzialność za świat, ale czuje się odpowiedzialna za słowo. W jednym z wywiadów powiedziała, że ?Siła słowa polega na tym, że przemawia ono bezpośrednio do wszystkich zmysłów i jest ponad nimi.(?)Może być śmiertelną bronią i delikatną materią.?

Jej dorobek poetycki tworzą tomy:

"Siedem barw płomienia? (1987)
?Białe rękawiczki? (1990)
?Miasto dziewięciu bram? (1993)
"Słowo w milczeniu dojrzewa" (1999)
?Adagio? (2002)
?Ziarno ruty rzucam w ogień? (2005)
?Wiersze patriotyczne? (2007)
"Tak bardzo Go nie ma" (2008).
Z nagrodzonego tomu ?Adagio? pochodzi przytoczony wiersz:

Czy tylko oddech?
Ja wieża-baba misternie ułożona
z klocków w bawialni Pana Odlana z formy
jak seryjny produkt Co jest spoiwem mojej
układanki? Na pewno nie wolna wola - o niej
często wolę nie pamiętać Nie dusza - ona
jak piasek w klepsydrze ciała przelewa się
na druga stronę Uleci duch kędy będzie
chciał Co trzyma? Co wiąże atomy tak mocno?

 
Część wierszy, opowiadań i publikacji jej autorstwa zawarta jest w pracach zbiorowych, choćby w: ?Pięknie nieposkromionym? ( Lublin 2000) - wybór M. J. Kawałko, L. J. Okoń, S. Popek, antologii ?Pięć wieków poezji o Lublinie?(Lublin 2002) -wstęp, wybór i oprac. W. Michalski czy ?Kto Ojczyźnie służy?, antologii poezji patriotycznej wydanej XX rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki  (Lublin 2004) - wybór i oprac. J. B. Sprawka.

Działalność kulturalna i artystyczna Gierszon została doceniona także przez władze państwowe. W 1997 roku otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Przyznano jej również Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego w 2004 i Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina w roku 2006 za osiągnięcia artystyczne w sezonie 2005/2006. Otrzymała także Medal Prezydenta Miasta Lublina w 2007 roku. Poetkę odznaczono w 2008 roku Złotym Krzyżem Zasługi, a sześć lat wcześniej Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 

Źródła:
Makarski H., Dorobek poetów z kręgu Lubelskiego Oddziału ZLP (1983 ? 1997) [w:] Łukowski S. A.(oprac.),Z dziejów ruchu literackiego na Lubelszczyźnie. Szkice i wspomnienia, Lublin 1998.                
Smolarz J., Pisarze współcześni regionu lubelskiego: leksykon, Lublin 1999.      

oprac. Urszula Gorzelak

 

 Edward Stachura, Józef Czechowicz, Edward Hartwig, Henryk Gawarecki, Jerzy Kłoczowski, Władysław Panas, Bohdan Zadura, Ludwik Fleck, Tadeusz Kłak, Józef Łobodowski, Mirosław Derecki, Bogusław Wróblewski, Julia Hartwig, Nimrod Ariav, Anna Langfus (Anna Regina Szternfinkiel), Danuta Mostwin, Józef Zięba, Anna Kamieńska, Maria Józefacka, Bogdan Madej, Jan Longin Okoń, Marcin Wroński, Barbara Koterwas, Andrzej Strug, Józef Fert, Wacław Waldemar Michalski, Bogusław Ireneusz Michałkiewicz, Aleksander Rozenfeld , Adam Szczerbowski, Ryszard Winiarski, Stanisław Leon Popek, Alfred Wierzbicki, Jan Pocek, Isaac Bashevis Singer, Zbigniew Jakubik, Zbigniew Dmitroca, Tadeusz Czajka, Adolf Lekki, Kazimierz Grześkowiak, Monika Adamczyk - Garbowska, Magdalena Jankowska, Józef Nikodem Kłosowski, Maria Bechczyc - Rudnicka, Stanisław Bojarczuk, Urszula Gierszon , Adam Galis, Urszula Władysława Jaros, Wacław Kostek Biernacki, Wawrzyniec Berezecki, Marta Aluchna-Emalianow, Stefan Wolski, Zenon Waśniewski, Edward Wolski, Krzysztof Janusz Paczuski, Stanisław Weremczuk, Piotr Kobielski-Grauman , Karol Rosenfeld, Aleksander Rosenfeld, Waldemar Dras, Nechama Tec, Zbigniew Hołda (1950 - 2009), Adina Cimet, Stanisława Domagalska, Franciszka Arnsztajnowa,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: