UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Kultura w Lublinie > Architektura i urbanistyka Lublina > Architektura i urbanistyka Lublina - Zabytki > Świątynie rzymskokatolickie w Lublinie
Kościół i klasztor wizytek w Lublinie (ob. Centrum Kultury)

Kościół p.w. Najświętszego Serca i Nawiedzenia NMP i zespół klasztorny wizytek w Lublinie

Wzniesiony w latach 1731-1752 dawny zespół klasztorny wizytek w Lublinie stanowi ciekawy przykład późnobarokowej architektury zakonnej. W 1826 roku przed fasadą kościoła wznosiła się dwuwieżowa dzwonnica - brama. Kolejne przebudowy w znacznej mierze zatarty architekturę zespołu.
 
Po odzyskaniu niepodległości zdjęto cerkiewne kopuły i rozebrano wieże. W latach 60. XX wieku planowano rozbiórkę całego zespołu, do czego jednak nie doszło. Obecny wygląd zespołowi klasztornemu nadali architekci Tadeusz Michalak i Kazimierz Kwiatkowski podczas remontu na cele kulturalne w latach 1970-1979. Obecnie obiekt pełni funkcje Centrum Kultury w Lublinie.
 
 
 


 

 Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie, Archikatedra lubelska, Kościół św. Agnieszki i klasztor augustianów w Lublinie, Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie, Bazylika pw. św. Stanisława i klasztor dominikanów w Lublinie, Kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Lublinie, Kościół Św. Jozafata, dawna cerkiew grecka, Kościół św. Eliasza Proroka w Lublinie, Kościół parafialny św. Teresy w Lublinie, Kaplica na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie, Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Lublinie, Kościół Trynitarzy w Lublinie (nieistniejący), Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie, Kościół pw. Św. Krzyża w Lublinie (Kościół Akademicki KUL), Kościół i klasztor wizytek w Lublinie (ob. Centrum Kultury), Kościół pw. św. Piotra w Lublinie, Kościół pobernardyński pw. Nawrócenia Św. Pawła w Lublinie, Kościół farny pw. Św. Michała w Lublinie, Kościół pw. św. Kazimierza w Lublinie (nieistniejący),

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: