UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Kultura w Lublinie > Sztuki plastyczne w Lublinie > Malarstwo w Lublinie > Malarstwo w Lublinie XV - XVIII w.
Polichromia w dawnej winiarni Kamienicy Lubomelskich
Fortuna - polichromia z kamienicy Lubomelskich

Cennym i wielce oryginalnym - być może jedynym w swoim rodzaju w Polsce - jest ścienne malowidło w dawnej winiarni w staromiejskiej kamienicy (Rynek 8) należącej wówczas do zamożnej, szlachecko- mieszczańskiej rodziny Lubomelskich. Datowane na drugą poł. XVI w., powstałe zapewne z zamysłu i ku satysfakcji reformacyjnych innowierców, malowidła pokrywają sklepienie i ściany niewielkiej piwnicy.

Rywalizujące ze sobą rody możnowładcze, troszcząc się o swój publiczny wizerunek, zatrudniały najlepszych artystów, którzy przywozili ze sobą zachodnioeuropejskie wzory. Budowali, propagowali, podnosili prestiż, upamiętniali i ewentualnie sycili wrażliwość estetyczną patronów. Artyści działali według panującej ideologii ? religii, dostosowując swoją taktykę do interesów chlebodawców. Wartość artystyczna dzieł zależna była od skali talentu artysty.


 


 

 Freski w Kaplicy Trójcy Świętej, Freski w lubelskiej Archikatedrze, Bazylika Dominikanów pw. św. Stanisława - malarstwo, Kościół seminaryjny pw. Przemienienia Pańskiego - malarstwo, Polichromia w dawnej winiarni Kamienicy Lubomelskich,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: