UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Historia Lublina i Lubelszczyzny
Nauczmy się historii Lubelszczyzny

Przedstawiamy listę ważnych dat z historii regionu opracowaną w ramach akcji Nauczmy się historii Lubelszczyzny zainicjowanej przez lubelską redakcję Gazety Wyborczej
we współpracy z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN", przedyskutowanych na Forum "Gazety w Lublinie" , a ostateczne wybranych i zatwierdzonych przez prof. Janusza Droba - historyka z KUL. Efekty współpracy ukazały sie w zeszytach tematycznych "GW" opracowanych przez lubelskich historyków.Najważniejsze wydarzenia w historii Lubelszczyzny:


15 sierpnia 1317 roku - przywilej lokacyjny Lublina.

2 lutego 1386 roku - zawarta w Lublinie umowa między Jagiełłą i panami polskimi o poślubieniu Jadwigi i objęciu tronu polskiego. Dzień ten był wstępem do powstania Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przejściem Polski i Litwy od etapu wojen do etapu współpracy.

1418 rok - ukończenie fresków Kaplicy Zamkowej. KaplicaTrójcy Świętej jest perłą architektury, którą szczycimy się do dziś. Bizantyńskie freski są ważne dla dziedzictwa kulturowego Lublina.

1474 rok - Lublin stolicą odrębnego województwa. Decyzja, która znacznie podniosła rangę naszego regionu.

 Lipiec 1569 - Unia Lubelska. Akt prawny, który dał początek Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

1578 rok - ustanowienie Trybunału Koronnego. Ważny etap budowania państwa prawa.

1580 rok - powstanie Sejmu czterech Ziem. Data ważna dla ówczesnej społeczności żydowskiej i idei tolerancji. Instytucja wyjątkowa na tle historii chrześcijańskiej Europy.

1594 rok - założenie Akademii Zamojskiej. Akademia miała kształcić elity polityczne, które potem pracowałyby na rzecz rozwoju państwa.

29 grudnia 1655 roku - konfederacja w Tyszowcach, popierająca Jana Kazimierza przeciw Szwedom. W Tyszowcach spotkała się szlachta, która pozostała wierna królowi. Pretekst do pokazania dziejów potopu szwedzkiego na Lubelszczyźnie.

14 lutego 1831 roku - wygrana bitwa pod Stoczkiem Łukowskim. Pierwsza znacząca bitwa w powstaniu listopadowym.

3 września 1863 roku - bitwa oddziału Marcina Lelewela - Borelowskiego z wojskami carskimi pod Panasówką k. Terespola.  Polacy zwyciężyli mimo znaczącej przewagi wojsk rosyjskich.

6-7 listopada 1918 roku - powstanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej na czele z Ignacym Daszyńskim. Istniał krótko, ale nie można zapominać, że był pierwszym rządem w okresie II Rzeczpospolitej.

16 marca 1942 roku - początek Aktion Reinhardt - zagłady lubelskich Żydów. Przed II wojną światową jedną trzecią mieszkańców Lublina stanowili Żydzi. Okupacja przyniosła kres tej społeczności.

lipiec 1944 - powstanie PKWN. Ta data nie należy do chwalebnych, ale nie możemy zapominać, że od niej rozpoczyna się PRL. Powstaje nowe państwo, przy złudzeniu, że będzie ono suwerennym.

lipiec 1980 - Lubelski Lipiec - strajki w Lublinie i Świdniku. Pamiętajmy, że to my byliśmy pierwsi. Dopiero po lubelskim lipcu zaczęły się strajki na Wybrzeżu.

 
Podyskutuj na forum Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"


 

 Kalendarium - Historia Lublina, Lublin 1795 - 1918, Lublin 1317 - 1474, Lublin 1570 - 1649, Lublin 1650 - 1795, Lublin 1944 - 1988, Lublin od 1989, Lublin 1475 - 1569, Lublin 1939 - 1944, Lublin 1918 - 1939, Dzieje lubelskich instytucji, Nauczmy się historii Lubelszczyzny,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: