UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Bądź Odkrywcą Pamięci > Materiały edukacyjne
Zostań genealogiem własnej rodziny

Kto z nas może pochwalić się wiedzą na temat swych przodków? Kto pamięta jak brzmi nazwisko panieńskie babci ze strony matki? A może prababci ze strony ojca? Kto potrafi powiedzieć ilu braci miał pradziadek? Jeśli chcesz zbadać przeszłość swoich przodków  ? zostań genealogiem własnej rodziny!

Niektórzy z genealogów amatorów potrafią przywołać nazwiska swoich przodków nawet dwadzieścia pokoleń wstecz, wiedzą czym zajmowali się ich dziadkowie i pradziadkowie, potrafią wyznaczyć stopnie pokrewieństwa pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Ustaleniem tych faktów zajmuje się właśnie GENEALOGIA. Termin ten pochodzi z języka greckiego i składa się z dwóch członów: ?genea? ? czyli ród oraz ?logos? ? nauka, teoria. Stąd też genealogia to nauka o rodach, rodzinie, badająca związki pomiędzy ludźmi, wynikające z pokrewieństwa. Ta naukowa definicja nie do końca jednak odpowiada rzeczywistości.

Dla wielu osób genealogia jest odkrywaniem tajemnic przeszłości, pełnym magii zbliżeniem do naszych przodków, którzy choć odeszli, nadal w nas żyją, bo dzięki nim my pojawiliśmy się na świecie. Dlatego praca nad genealogią własnej rodziny nie polega jedynie na odnotowaniu powiązań rodzinnych i odtworzeniu faktów z historii rodziny. Jest próbą zrozumienia naszych przodków i ich świata. Stanowi najbardziej bezpośrednią nić wiążącą nas i naszą rodzinę z historią całego kraju, z dziejami państwa.

Jakże inny wymiar przybierze historia naszych powstań narodowych gdy odkryjemy, że w jednym z nich brał udział nasz przodek. Jak bardzo zmieni się nasza wiedza o wojnach, w których Polsce przyszło brać udział, kiedy dowiemy się, że na jednym z frontów walczył najbliższy nam krewny?

Jeśli chcesz spróbować zbadać genealogię własnej rodziny zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi pojęciami, które ułatwią poszukiwania i zrozumienie profesjonalnych opracowań. Skorzystaj również z podanych źródeł poszukiwania informacji i sposobów ich opracowania.


Polecamy stronę Tadeusza Przystojeckiego z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"
http://seeking.prv.pl/Podstawowe pojęcia genealogii
Źródła do badań genealogii
Drzewo genealogiczne - efekt badań nad przeszłością rodziny
Dekalog Genealoga Amatora

 

 Jak czytać stare fotografie, Nagraj Historię Mówioną, Historia i rozwój pisma - scenariusz lekcji, Cmentarz jako tekst kultury, Odkryj tajemnice archiwum, Poznaj dziedzictwo kulturowe wsi, Opracuj biogram, Język chachłacki, Jak zostać bajarzem, Zostań genealogiem własnej rodziny,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: