UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Kultura w Lublinie > Architektura i urbanistyka Lublina
Architektura i urbanistyka Lublina - Zabytki 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mapa Lublina z naniesionymi na nią najważniejszymi zabytkami architektury pokazuje, że są one skoncentrowane wokół zabytkowego centrum Starego Miasta i Śródmieścia.

Architektura i urbanistyka Lublina ? zabytkiBrama Grodzka w Lublinie
Brama Grodzka zwana Bramą Żydowską jest jednym z pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta wybudowanych w 1342 roku po zezwoleniu Kazimierza Wielkiego.
Brama Krakowska w Lublinie
Po groźnym dla miasta najeździe Tatarów w 1341 roku postanowiono otoczyć miasto murami obronnymi i opatrzyć je bramami. Jedną z nich miała stać się właśnie Brama Krakowska, nazwana tak od traktu i przedmieścia, na które prowadziła.
Trybunał Koronny (budynek dawnego Ratusza) w Lublinie
W centrum Rynku znajduje się budynek Trybunału Koronnego, który zastąpił stary, drewniany budynek ratusza spalonego w pożarze w 1389 r. Pierwsza przebudowa z 1 poł. XVI wieku nadała mu szatę renesansową.
Ratusz w Lublinie
Obecny Ratusz Lubelski znajduje się w pobliżu Bramy Krakowskiej, przy Placu Łokietka, na samym początku Krakowskiego Przedmieścia. Wystawiony został w latach 1827-1828, na miejscu spalonego kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych. Projektantem klasycystycznej budowli był Aleksander Groff, budowniczy Generalnego Królestwa Polskiego
Zamek Lubelski
Zamek ? siedziba króla i kasztelana. W 2 połowie XIX i 1 połowie XX wieku ? więzienie. Od 1954 roku - siedziba Muzeum Lubelskiego.
Baszta na Zamku Lubelskim
Baszta na Zamku Lubelskim zwana donżonem to jedyny po tej stronie Wisły zabytek sztuki romańskiej. Cylindryczna, murowana budowla wchodzi w skład kompleksu Zamku Lubelskiego.
Wieża Trynitarska w Lublinie
Wieża Trynitarska jest najwyższym punktem zabudowy staromiejskiej Lublina. Została wzniesiona w 1693 roku w miejscu dawnej furty miejskiej jako dzwonnica.
Świątynie rzymskokatolickie w Lublinie
Najliczniejszą grupę świątyń znajdujących się w Lublinie stanowią świątynie użytkowane przez kościół rzymskokatolicki.
Most na Bystrzycy w Lublinie
Most na Bystrzycy był jednym z pierwszych żelbetowych mostów na terenie południowo-wschodniej Polski, co plasuje go wysoko wśród tego rodzaju zabytków techniki w skali krajowej. Od 1985 r. odbywa się po nim wyłącznie ruch pieszo-rowerowy.
Świątynie prawosławne w Lublinie
Prawosławna cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego przy ulicy Ruskiej oraz dzieje innych lubelskich świątyń prawosławnych
Świątynie greckokatolickie w Lublinie
Wspólnota greckokatolicka (unici) wpisuje się w mozaikę wielu kultur w Lublinie. Właśnie stąd pochodzi nazwa lubelskiego osiedla Bazylianówka (od unickiego zakonu bazylianów) oraz ulica Unicka, przy której znajdował się pierwotnie cmentarz wyznawców tego obrządku.
Świątynie protestanckie w Lublinie i na Lubelszczyźnie
Świątynia ewangelicka (protestancka)to budowla jednoprzestrzenna, założona na planie prostokąta. Niekiedy wyposażona w wieżę dzwonniczą.
Architektura dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie
Największa i najbardziej znana synagoga znajdowała się przy ulicy Jatecznej. Była to bożnica Maharszala na parterze oraz druga - Maharama na piętrze, gdzie w sumie mogło pomieścić się około 3 tys. modlących się
Pałace w Lublinie
Pałace to reprezentacyjne budowle mieszczańskie pozbawione cech obronnych. Najbardziej znane lubelskie pałace to tzw. Pałac Poradziwiłłowski, i Pałac Czartoryskich.
Rynek Starego Miasta w Lublinie
Kamienice budowane w Lublinie wokół Rynku.
Linie fortyfikacyjne Lublina
Po wielkim ataku Tatarów w 1341 r. Lublin uzyskał pierwsze fortyfikacje, mury otaczające wzgórze staromiejskie, z dwiema głównymi bramami – Krakowską i Grodzką.
Budynki użyteczności publicznej w Lublinie
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów. Dworzec Kolejowy. Teatr im. Juliusza Osterwy.
Kapliczki lubelskie
Kapliczki znajdujące się w Lublinie są to głównie murowane, otynkowane budowle w typie wieżowym lub wnękowym. Większość z nich została wybudowana na początku XX wieku. Znacznie wcześniej powstały: kapliczka przy ulicy Peowiaków i „Boża Męka” przy Alejach Racławickich.
Architektura poprzemysłowa

 

 Cmentarze Lublina i Lubelszczyzny, Kalendarium - architektura i urbanistyka Lublina, Architektura i urbanistyka Lublina - Style i epoki, Architektura i urbanistyka Lublina - Zabytki, Bibliografia - architektura Lublina, Architektura i urbanistyka Lublina - Architekci, Architektura i urbanistyka Lublina - Słowniczek, Opracowania kartograficzne Lublina XVII - XIX w., Architektura Lubelszczyzny,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: