UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca
Bądź Odkrywcą Pamięci

Dlaczego warto zajmować się przeszłością miejsca, w którym żyjemy? Dlaczego to miejsce jest dla nas ważne? Rozumienie i odczuwanie naszego najbliższego otoczenia ? naszej ?małej ojczyzny? ma decydujący wpływ na to, jakimi ludźmi będziemy, jak będziemy postrzegać i rozumieć świat, w którym żyjemy. To ?nasze miejsce? powinno być dla nas na całe życie rodzajem specjalnego i wyjątkowego punktu odniesienia ?symbolicznym środkiem świata, wobec którego będziemy orientować to, co robimy i kim jesteśmy.

Jeżeli chcesz lepiej poznać i zrozumieć miejsce, w którym żyjesz, musisz zacząć odkrywać jego przeszłość- staniesz się w ten sposób odkrywcą pamięci. Pomoże ci w tym umiejętność rozpoznawania i rozumienia śladów historii. Najbardziej oczywiste i najbardziej rzucające się w oczy ślady historii związane są z materialnym dziedzictwem kulturowym. Są to w dużej mierze zabytki budownictwa i architektury. Widzimy je chodząc po każdym mieście, miasteczku czy wsi. W miastach możemy zobaczyć resztki murów obronnych z bramami, rynek, ratusz, stare kościoły (czy też cerkwie, synagogi), czasami zamek i pałace. Zapewne w każdym z miast są również jakieś zabytki przemysłu i techniki. Na wsi wciąż jeszcze możemy spotkać wspaniałe przykłady architektury ludowej: stare chałupy, stodoły, młyny, małe kościółki i bardzo typowe dla polskiego pejzażu krzyże i kapliczki przydrożne. Można też zobaczyć dwór z resztkami parku. W małych miasteczkach tym, co przyciąga naszą uwagę jest oczywiście rynek i sposób jego zabudowy. Wszędzie w dużych miastach, miasteczkach czy też na wsi spotykamy też stare cmentarze, które mówią bardzo dużo o zamieszkujących te ziemie grupach wyznaniowych. Ich obecność w wielonarodowej Rzeczypospolitej była powszechna i zawsze miała olbrzymie znaczenie dla życia w konkretnej miejscowości.

Zarówno w mieście, miasteczku jak i na wsi, możemy zauważyć wiele elementów kształtujących ich przestrzeń: charakterystyczne przebiegi dróg i ulic, rozmieszczenia budynków (domów), układ pól (na wsi). Widzimy więc, że historia naszego miasta składa się z historii poszczególnych domów, ulic, dzielnic.

Dodajmy jeszcze, że ważnym często niedostrzegalnym elementem dziedzictwa kulturowego są wartości niematerialne związane z danym miejscem. W dużej mierze to one właśnie tworzą duchowość miejsca, jego genius loci. Są to m. in. wierzenia, legendy, wspomnienia, utwory literackie związane z tym konkretnym miejscem.

Na koniec tego spaceru spróbujmy oddalić się trochę od naszego miasta czy też miasteczka i spojrzeć na nie z daleka - zapewne ujrzymy wspaniałą panoramę. Z jej wyglądu możemy wiele wyczytać o historii miejsca. Oto obok obiektów współczesnych zobaczymy ślady sztuki z innych epok przejawiające się w różnych stylach (gotyk, renesans, barok, klasycyzm). Obserwując panoramę konkretnego miejsca widzimy odciśnięty w niej zapis historii kilkudziesięciu pokoleń mieszkańców tworzących to miejsce, widzimy jak to samo miasto w miarę upływu kolejnych stuleci stawało się inne.

Ale dzięki spojrzeniu z zewnątrz zobaczymy wyraźnie jeszcze coś, co być może umknęło naszej uwadze ? mianowicie organiczną obecność środowiska przyrodniczego w organizmie miasta (wsi). Tak więc na nasze najbliższe otoczenie ? naszą małą ojczyznę składa się całe bogactwo otaczającego nas krajobrazu, obejmującego zarówno środowisko naturalne, jak i kulturowe. Chcąc zrozumieć, jak powstawało nasze miasto, musimy widzieć całą sieć zarówno subtelnych, jak i wyrazistych powiązań pomiędzy organizmem miejskim a środowiskiem przyrodniczym.

Jeśli chcemy, żeby to wspaniałe dziedzictwo kulturowe naszej miejscowości nie uległo zapomnieniu oraz degradacji, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za nie. To jak będzie wyglądać nasza mała ojczyzna zależy głównie od naszej aktywności. Dlatego też w Ośrodku ?Brama Grodzka ? Teatr NN? powstał program ?Środki Świata? adresowany w dużej mierze do Szkoły, a więc do uczniów i nauczycieli, ale też do wszystkich aktywnych osób, chcących zrobić coś ważnego dla swojej ?małej ojczyzny?. Tak więc bądź aktywny- działaj! 

Tomasz Pietrasiewicz


Program "Środki Świata"
Mała Ojczyzna
Czym jest Mała Ojczyzna?
Wielka Księga Miasta. Lublin w fotografii do 1939 roku.
Bądź animatorem - dobre przykłady
Bądź artystą
Lublin - Moje Miasto
Szkolne Kluby Odkrywców - ścieżkami pamięci
Materiały edukacyjne
Zostać bajarzem czy genealogiem? Praktyczne wskazówki do samodzielnej zabawy z historią!
Pracownia Opowiadania
Ślady historii
Naucz się czytać ślady historii

 

 Historia Lublina i Lubelszczyzny, Kultura w Lublinie, Wielokulturowość, Gospodarka Lublina, Biografie, Lublin - przewodniki, Mapy interaktywne, Bądź Odkrywcą Pamięci, Kalendaria, Deutsch, English, Ukraiński, Edukacja i animacja NOWE,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: