UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TNN.PL             O nas   Leksykon "Pamięć Miejsca"   Przeczytaj! - Patrz!-Posłuchaj!   Przewodnik    Kontakt   
Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"    
Aktualności
O Ośrodku
Brama Grodzka
Teatr NN
Lubelskie Podziemia
Działalność
Brama Pamięci
Światła w ciemności - Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata
Pamięć-Miejsce-Obecność
Wystawy
Misteria
Wydawnictwa
Edukacja i animacja
"Spotkanie" - wymiany Polska-Izrael
Historia Mówiona
Pracownia Ikonografii
Laboratorium Edukacji i Animacji
Forum Kultury Przestrzeni
Lublin 1918
Zapomniana Przeszłość - Wielokulturowe Tradycje Lubelszczyzny
Spotkania z dokumentem filmowym
Zespół
Forum
Kontakt

Newsletter
Aby zapisać się do newlettera wejdź na stronę teatrnn.pl

Poznaj historię Lublina !
Edukacyjny portal internetowy o dziedzictwie kulturowym Lublina i Lubelszczyzny
leksykon.teatrnn.pl
 
Kup nasze publikacje !
Tu możesz kupić on-line wydawnictwa Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"

 
Polecamy !

www.wesk.pl

 

http://www.mlodszaeuropa.pl

 

 

 

TNN >  Działalność >

Pracownia Ikonografii 
 
Panorama lotnicza dzielnicy żydowskiej przed 1938 r.

Głównym celem Pracowni Ikonografii Ośrodka ?Brama Grodzka ? Teatr NN? jest ocalanie i popularyzowanie dokumentów obrazujących rozwój Lublina. Dotyczy to fotografii, pocztówek, a także dokumentacji technicznych, planów, dokumentów. W związku z tym pracownicy Pracowni Ikonografii poszukują, opracowują, katalogują i udostępniają materiały obrazkowe dotyczące Lublina i Lubelszczyzny rozproszone w archiwach, muzeach, instytucjach kultury oraz zbiorach prywatnych. Działania te mają na celu uzyskanie jak największej wiedzy o wyglądzie miasta, zmianach w przestrzeni, wydarzeniach rozgrywających się w Lublinie. Udostępnienie zdjęć w Internecie, w portalu ?Lublin. Pamięć Miejsca?, umożliwia prezentację ważnej części dziedzictwa kulturowego miasta.

Pracownia Ikonografii zaczęła zbierać materiały w 1997 roku. Początkowo skupiono się na materiałach dotyczących przedwojennego Lublina. Z czasem do zbiorów Pracowni zaczęto włączać także materiały powojenne. W chwili obecnej zasób Pracowni Ikonografii składa się z kilku działów: Lublin do 1939 roku, Lubelszczyzna do 1939 roku, Lublin - Historia Najnowsza, Kolekcje (Stefana Kiełszni, Stanisława Magierskiego, Archiwum Hartwigów), Lublin w malarstwie i grafice, Kartografia, Reklamy i plakaty, Dokumentacje techniczne, Filmy.

Na użytek Pracowni Ikonografii stworzony został standardowy system opisywania i katalogowania zdjęć będących w posiadaniu Ośrodka. Każde zdjęcie ma swoją kartę inwentaryzacyjną zawierającą następujące podstawowe informacje: tytuł, imię i nazwisko autora, datę wykonania, dane o właścicielu i miejscu przechowywania, numer i rozmiar negatywu (o ile mamy na ten temat informacje), ilość, format i rozmiar odbitek pozytywowych (o ile mamy na ten temat informacje), informacje o publikacjach fotografii oraz uwagi opracowującego (np. stan zachowania fotografii). Karty po wypełnieniu są drukowane i przechowywane w segregatorze, a poszczególne zdjęcia są umieszczane w bazie ikonograficznej portalu internetowego ?Lublin. Pamięć Miejsca?.
 
Od roku 2009 do zarządzania i prezentacji zasobów wykorzystywane jest oprogramowanie dLibra. W tym celu została uruchomiona nowa wersja Biblioteki Multimedialnej Ośrodka ?Brama Grodzka ? Teatr NN?. Skopiowano do niej materiały ze starej bazy ikonograficznej
 
Od 2010 roku nowe materiały ikonograficzne umieszczane są tylko i wyłącznie w Bibliotece Multimedialnej Ośrodka ?Brama Grodzka ? Teatr NN" - Biblioteka Multimedialna Teatrnn.pl

 

 

  


Historia Pracowni Ikonografii

Zasób Pracowni Ikonografii

Zasady opracowania materiałów

Wykorzystanie zasobu Pracowni Ikonografii

Bibliografia

Kontakt

wstecz


Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: