UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TNN.PL             O nas   Leksykon "Pamięć Miejsca"   Przeczytaj! - Patrz!-Posłuchaj!   Przewodnik    Kontakt   
Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"    
Aktualności
O Ośrodku
Brama Grodzka
Teatr NN
Lubelskie Podziemia
Działalność
Brama Pamięci
Światła w ciemności - Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata
Pamięć-Miejsce-Obecność
Wystawy
Misteria
Wydawnictwa
Edukacja i animacja
"Spotkanie" - wymiany Polska-Izrael
Historia Mówiona
Pracownia Ikonografii
Laboratorium Edukacji i Animacji
Forum Kultury Przestrzeni
Lublin 1918
Zapomniana Przeszłość - Wielokulturowe Tradycje Lubelszczyzny
Spotkania z dokumentem filmowym
Zespół
Forum
Kontakt

Newsletter
Aby zapisać się do newlettera wejdź na stronę teatrnn.pl

Poznaj historię Lublina !
Edukacyjny portal internetowy o dziedzictwie kulturowym Lublina i Lubelszczyzny
leksykon.teatrnn.pl
 
Kup nasze publikacje !
Tu możesz kupić on-line wydawnictwa Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"

 
Polecamy !

www.wesk.pl

 

http://www.mlodszaeuropa.pl

 

 

 

TNN >  Działalność >

Misteria 
 
Misterium "Jedna Ziemia Dwie Świątynie". Fot. M. Kubiszyn

Po kilku latach obecności w Bramie obok pustych przestrzeni, które pozostały po mieście żydowskim zrozumiałem, że to jest właśnie temat z którym jako artysta powinienem się próbować zmierzyć. Jednocześnie uświadomiłem sobie swoją całkowitą bezradność w znalezieniu odpowiedniej formy artystycznej do mówienia o Zagładzie.

Dobrze oddają moje wątpliwości słowa Jacka Leociaka ?...Nigdy dotąd przepaść między skalą doświadczenia a możliwościami jego wyrazu nie była tak głęboka. Nigdy też literatura jako domena fikcji, konwencji i chwytów nie wydawała się czymś aż tak niestosownym w zetknięciu z doświadczeniem zagłady...? Czy też wypowiedź Czesława Miłosza /z przemówienia z okazji przyznania doktoratu honoris causa Uniwersytetu Rzymskiego w 1992 r. ?Oto spostrzegamy, że w środki artystyczne do naszej dyspozycji wyczerpują się jeden po drugim (...) i że oglądając się wstecz na nasze stulecie, stoimy wobec rzeczywistości nienazwanej, tak że młode pokolenia już nie dowiedzą się, jak to naprawdę było?. Po premierze ?Moby Dick? jakiś rozdział w moich teatralnych poszukiwaniach zamknął się.

Dopiero po pięciu latach rozpocząłem realizację cyklu działań artystycznych, które umownie nazwałem Misteriami Pamięci. Były to: ?Jedna Ziemia - Dwie Świątynie?, ?Dzień Pięciu Modlitw?, ?Misterium Światła i Ciemności?, ?Poemat o Miejscu?. To były moje ?Dziady? ? przywoływanie duchów. Nie da się zrozumieć sensu większości tych działań artystycznych bez tych duchów, bez świadomości tego, że żyjemy na ?ziemi znieważonej przez zbrodnię ludobójstwa? ? jak to określił Miłosz w rozmowie z Jerzym Turowiczem. A to co robię, używając znów słów poety - ma dla mnie ?coś z obrzędu oczyszczającego?.

?Na pewno w decyzji tłumaczenia Księgi Psalmów odegrało też rolę moje bardzo bolesne myślenie o Polsce jako ziemi znieważonej przez zbrodnię ludobójstwa. Łączność ze Starym Testamentem ma dla mnie charakter jakby obrzędu oczyszczającego. Nie wiem, na ile ludzie w Polsce zdają sobie sprawę z tego, co zaszło w latach 1939 ? 1945, w sensie jakiejś skazy na ziemi ? powiedziałbym. (?) Wracając do moich przekładów Psalmów, przykładów ze Starego Testamentu, to powtarzam ? ma to dla mnie coś z obrzędu oczyszczającego. Nie wiem, czy poeci nie są powołani do tego, żeby brać udział w akcji oczyszczania. To jest być może jeden z ważnych dla mnie motywów.?

?Pamięć ran? Z Czesławem Miłoszem rozmawia Jerzy Turowicz

Pracując nad wystawami, których celem było przywołanie pamięci o lubelskim mieście żydowskim ? zacząłem mieć do czynienia z materiałami dokumentalnymi (zapisane na taśmach relacje mieszkańców, fotografie) ale były to też z historie konkretnych ludzi. Zrozumiałem, że może to być dobry punkt wyjścia dla artystycznych działań.

Tomasz Pietrasiewicz


Więcej o zrealizowanych dotąd Misteriach w "Kręgach pamięci" Tomasza Pietrasiewicza  >>>

Odbyły się następujące Misteria Pamięci:


Poemat o miejscu

Dzień Pięciu Modlitw

Misterium Światła i Ciemności

Jedna Ziemia - Dwie Świątynie

Pamięć Sprawiedliwych - Pamięć Światła

wstecz


Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: