TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca > Historia Mówiona

Krasnodębska Marianna


Fragment związany z miejscowością: Piaski
Dotyczy okresu: II wojna światowa


Deportacje Żydów z Piask - Pos�uchaj:

Pierwszy duży transport Żydów był w czerwcu 1942 roku. I na czele tego transportu poszedł rabin. Wypędzali ich z domów. Spędzali w taką grupę na jakimś placu, a potem brama się otwierała, formowali kolumnę i szli. Otoczeni przez esesmanów z psami. Samochody powoli jechały z karabinami maszynowymi. I tak ich pędzili. Mówiono, że gdzieś im stworzą warunki inne, że ich gdzieś ulokują. I co raz tak było. Gonili ich do Trawnik, a z Trawnik do Sobiboru i Bełżca.

Mieliśmy kontakt z Trawnikami. Jak w Trawnikach byli Żydzi z Piask, to dowożony był chleb stąd. Oni chyba płacili za ten chleb, nie wiem tego, wiem tylko, że mieli racje tego chleba. To pieczony ten chleb był w piekarni w Piaskach, u Kuźmiuka na ulicy Gardzienickiej. A dowoził furmanką mojej ciotki mąż, Antoni Zajączkowski, to on był wynajmowany do tego. On tych Żydów znał, to jak wiózł chleb to jeszcze pod tym chlebem tam jakieś mięso można było ukryć, to tam im się dowoziło. Pewnie jeszcze mieli jakieś kosztowności czy pieniądze. To jakiś czas dowoził, jeździł ze swoim synem, ze Staśkiem, to ten Stasiek już też nie żyje i ten nie żyje. A Honig Józio w Trawnikach w obozie był i on z Trawnik uciekł.

Był taki też transport, że kazali wystąpić lekarzom, pielęgniarkom, inżynierom. Oni wystąpili z tego szeregu i tych wywołanych wywieźli do Ossowa, koło Sobiboru. Tam oni szykowali taki podobóz, potem dawali znać.

zobacz całą relację

wstecz

 

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: