UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Kultura w Lublinie > Architektura i urbanistyka Lublina > Architektura i urbanistyka Lublina - Zabytki > Architektura dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie
Synagoga Maharszala w Lublinie (nieistniejąca)

Synagoga Maharszala zwana też Wielką Synagogą była dumą i chlubą lubelskich Żydów. Zaczęto ją budować w 1567 roku. Ta największa żydowska budowla Lublina mieściła się u podnóża Zamku, w miejscu gdzie obecnie przebiega ruchliwa trasa W-Z.

Wirtualna synagoga
W 2007 roku we współpracy z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN" powstał trójwymiarowy model synagogi Maharszala. Został on przygotowany w komputerowej Technologii Rzeczywistości Wirtualnej przez Krzysztofa Muchę ze spółki Servodata Elektronik.

 

 
 

 

 Synagoga Maharszala w Lublinie (nieistniejąca), Synagoga Maharama w Lublinie (nieistniejąca), Synagoga przy ul. Lubartowskiej 10 w Lublinie, Jesziwa (Wyższa Uczelnia Rabinacka) w Lublinie, Dawny Szpital Żydowski przy ulicy Lubartowskiej 83 w Lublinie, Synagoga na Wieniawie (nieistniejąca),

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: