UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Kultura w Lublinie > Etnografia > Wiedza ludowa i magia > Magia > Przekazy o zachowaniach magicznych
Odczynianie uroków - przestępowanie

Jeżeli dawni zabolał kogoś brzuch, więc mówili, że go kto urzek. Ji on szed do takiej kobiety. No przeważnie, to juz taka była, co sie tym zajmowała. Musiała to być pierwsza, która sie pierwsza urodziła w rodzinie. Znaczy ona miała to władze, zamawianie, tych różnych rzeczy. Więc wtedy, na przykład, jak mężczyzna zachorował, to kład sie na podłogę i ona przechodziła przez niego lewo nogo trzy razy. I to pomagało.
Ja nie słyszałam, żeby było przy tym jakieś zaklęcie mówione.

KP, Wólka Kąt.na, 1987


Jak urok rzucili na ciele, to trzeba przekroczyć. Jak jest urok, to kto pierwszy sie urodził u matki, to ten ma prawo przekroczyć ? trzy razy i splunąć.

Głodno, 1970
 

 

 O leczeniu przestrachu chlebem, Wylewanie wosku na przestrach, Modlitewka na tamowanie krwi, Spalanie i zamawianie róży, Zamówienie na bolące zęby, Przeciw bolącym zębom chleb nadgryziony przez mysz, Zamawianie uroku, Odczynianie uroków - przestępowanie, Odczynianie uroków - przekładanie dziecka pod nogą, Przepowiadanie charakteru dziecka w związku z dniem urodzenia, Uroczne oczy, O zabieraniu krowom mleka, Zakazy dla kobiety ciężarnej, Kobiecie ciężarnej nic można odmawiać, Jak uchronić się przed złą mocą kobiety ciężarnej, Zakaz pożyczania w dniu urodzin dziecka, Zakaz szycia ubiorów przed urodzeniem, Zakaz wylewania wody z kąpieli po zachodzie słońca, O zostawianiu płaczek za drzwiami przy powrocie od chrztu, Wynoszenie lalek na rozstajne drogi uśmierza płaczki, Mamuny odmieniają dzieci, Różaniec zabezpiecza dziecko przed mamunami, Chrzest zabezpiecza dziecko przed mamunami, Zakazy dla kobiety przed chrztem dziecka i wywodem, Pies zabiera ciągoty, Obcinanie glutów (kołtuna), Ślina leczy zauroczone dziecko, Co robić gdy dzieci się "nie chowały", Wigilijny wiecheć z buta na uroki, Miesięcznik u dziecka, Nakaz stania przy pośniku, Aby się nie bać grzmotów, Święcona słonina i masło leczą krowie wymię, Kreślenie poświęconą kością, Mycie dzieci w Wielki Piątek zapobiega parchom, Zakaz jedzenia święconego po zachodzie słońca, Zakazy na Wielkanoc, Leczenie padaczki czyli słaboty, Leczenie oskoly u dziecka, Zażegnywanie martwej kości, Ogniki leczą parszywą kobietę, Trzy krzyże przeciwko tyfusowi, Nocne tkanie obrusa na ołtarz zapobiega tyfusowi, O szeptach w Ostrówkach za Bugiem, Anegdota o wróżu,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: