UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Gospodarka Lublina > Gospodarka Lublina - przemysł > Gospodarka Lublina - Przemysł spożywczy > Młyny w Lublinie i na Lubelszczyźnie
Młyn i papiernia na Tatarach XVI-XVIII w. w Lublinie

Teren, jaki zajmują obecnie trasa przelotowa, stadion i młyn Krauzego, był kiedyś rozległą własnością królewską, wchodząca w skład starostwa lubelskiego, obejmująca wieś i folwark Tatary, karczmę zwaną "Budzyń" oraz młyn. Młyn nie tylko dostarczał dochodów z podatków dla skarbu państwa, ale jego urządzenia piętrzące, przepusty i śluzy oraz system kanałów z nimi związanych, miały również znaczenie strategiczne. Ogromne ilości wody, można było bowiem skierować na obszary przed murami obronnymi miasta Lublina, które w ten sposób, stawały się niedostępne dla atakującego wroga. Lokalizacja młyna wodnego na Tatarach, z różnych względów okazała się być najlepsza. Połączone nurty trzech rzek lubelskich: potężnej dawniej Bystrzycy i jej dwóch dopływów, lewobrzeżnej Czechówki i prawobrzeżnej Czerniejówki, tworzyły tutaj poprzez spiętrzenie "Wielki Staw Królewski", poruszając koła młyńskie pracujące na potrzeby dworu.
 

Dodatkowe informacje do działu
Papiernia i pierwsza polska drukarnia 
Henryk Gawarecki "O dawnym Lublinie. Szkice z przeszłości miasta", Lublin 1974

 

 Młyn Krauzego w Lublinie, Młyn i papiernia na Tatarach XVI-XVIII w. w Lublinie, Młynarstwo wodne Lubelszczyzny,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: