UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Kultura w Lublinie > Literatura lubelska
Literatura lubelska XVI w.
Kamienica Klonowica w Rynku; źródło: Wydział Architektury, Budownictwa i Urbanistyki Urzędu Miasta Lublin

Wiek XVI to wiek odrodzenia, złoty wiek w historii państwa polskiego, to również wiek narodzenia literatury polskiej czy raczej tworzonej w języku polskim. Lubelszczyzna ma niemałe zasługi na tym polu. Tu urodził się Biernat z Lublina, zwany ?ojcem literatury polskiej?. Z regionem lubelskim związany był Mikołaj Rej, drugi wybitny autor dostrzegający wartość i piękno polszczyzny. Ten utrwalił w literaturze nie tylko uroki prostego życia w rytmie natury, ale także obraz lubelskiego sądownictwa, którego realia dobrze poznał jako temperamentny i niepokorny obywatel.
Jan Kochanowski związany był przez całe życie z Lubelszczyzną. Tu znajdywał mecenasów i przyjaciół, stąd w jego twórczości nietrudno odnaleźć wątki lubelskie stanowiące wyraz wdzięczności dla zacnych lublinian. Mówiąc o mecenacie trudno nie wspomnieć o roli Zamoyskich, którzy byli wsparciem m.in. dla Szymona Szymonowica.
Legendami obrosło życie burmistrza miasta i poety Sebastiana Fabiana Klonowica, który nie zapomniał o swym mieście pisząc Roxolania.
Obecność na Lubelszczyźnie wspomnianych wielkich potwierdza, że Lublin był znaczącym punktem nie tylko na szlaku handlowym, ale również kulturowym i artystycznym XVI-wiecznej Polski. Wiek XVI jest zarazem istotnym momentem w rozwoju drukarstwa żydowskiego.Bernardus Lublinius czyli Biernat z Lublina
Artykuł Zofii Wójcikowskiej poświęcony "ojcu piśmiennictwa polskiego", duchownemu i lekarzowi - mieszczaninowi Biernatowi z Lublina.
Bibliografia
Mikołaj Rej w świetle akt sądowych.
Artykuł Stanisławy Paulowej. Wśród materiałów źródłowych okresu staropolskiego, przechowywanych w Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Lublinie, jest znaczna ilość spraw sądowych, w których jest wymieniany lub występuje osobiście Mikołaj Rej.
Jan Kochanowski (1530-1584)
Artykuł Stefana Nieznanowskiego poświęcony największemu poecie polskiego renesansu, jego życiu, twórczości oraz związkom z Lublinem.
Szymon Szymonowic 1558-1629
Adam Andrzej Witusik pisze o życiu i twórczości autora "Sielanek". Szymonowic był w poezji mistrzem słowa. Pisał językiem zwartym, płynnym, pełnym prostoty i lekkości, a zarazem artystycznie wygładzonym.

 

 Literatura lubelska - kalendarium, Literatura lubelska XVI w., Literatura lubelska XVIII w., Literatura lubelska I poł. XIX w., Literatura lubelska II poł. XIX w.- pocz. XX w., Literatura lubelska pocz. XX w.- 20. XX w., Literatura lubelska 20. XX w. - 1939, Literatura lubelska II poł. XX w., Literatura lubelska XII - XV w., Literatura lubelska XVII w., Literatura lubelska w latach 1980 - 1990,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: