UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Wielokulturowość > Brama Pamięci - lubelscy Żydzi > Henio Żytomirski
Henio Żytomirski - projekt "Listy do Henia"

Pobierz Flash Player'a aby obejrzeć film.

Od 2005 roku w związku z obchodzonym w Polsce 19 kwietnia "Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciw ludzkości" Ośrodek ?Brama Grodzka ? Teatr NN? organizuje działanie artystyczno-edukacyjne "Listy do Henia".

W tym dniu mieszkańcy Lublina wysyłają listy do Henia Żytomirskiego ? żydowskiego chłopca urodzonego w 1933 roku w Lublinie i zgładzonego przez hitlerowców w komorze gazowej prawdopodobnie w listopadzie 1942 roku. Historia życia tego chłopca stała się dla Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" inspiracją przy przygotowaniu wystawy ?Elementarz?, poświęconej życiu dzieci w obozie na Majdanku.
Posiadamy zdjęcia Henia Żytomirskiego z każdego roku jego życia aż do wybuchu II wojny światowej. Ostatnie zdjęcie zostało wykonane w 1939 roku przy wejściu do obecnego Banku PKO SA przy ulicy Krakowskie Przedmieście 64.
 
19 kwietnia każdego roku mieszkańcy Lublina mogą wysłać list adresowany do Henia Żytomirskiego, wrzucając go do skrzynki pocztowej Teatru NN, która w  tym celu jest ustawiona przy ulicy Krakowskie Przedmieście 64.
 
Po wysłaniu listów zebrani przechodzą do miejsc związanych z życiem Henia. Jest to dom rodzinny przy ulicy Szewskiej 3 a następnie dom przy ulicy Kowalskiej 11, dokąd rodzina Żytomirskich została zmuszona przenieść się w związku z utworzeniem getta. Spacer kończy się przy ostatniej latarni miasta żydowskiego przy ulicy Podwale.
 
 
 
Dokumentacja edycji "Listów do Henia":
 
Zobacz też:
 
 
 

 

 

 Henio Żytomirski - Historia Jednego Życia, Henio Żytomirski - projekt "Listy do Henia", Henio Żytomirski. ENGLISH VERSION, Henio Żytomirski. HEBREW VERSION ,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: