UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Wielokulturowość > Brama Pamięci - lubelscy Żydzi > Henio Żytomirski
Henio Żytomirski - Historia Jednego Życia

 
 
ZDJĘCIE WYKONANE 5 LIPCA 1939 ROKU

Chłopiec stojący na schodkach jakiegoś budynku. Tło wskazuje nam miejsce, gdzie zdjęcie zostało wykonane. Przedwojenny adres: Krakowskie Przedmieście 64, gmach Banku Gospodarstwa Krajowego.
Chłopiec przystanął na chwilę, być może podczas spaceru. 1 września 1939 roku miał pójść do szkoły. Jego historia, to historia żydowskiego chłopca z Lublina. Historia, która prawdopodobnie skończyła się na Majdanku w 1942 roku.

Henio Żytomirski urodził się w 1933 roku w Lublinie. Z rodzicami Szmuelem i Sarą Żytomirskimi mieszkał w domu przy ulicy Szewskiej 3. Z okresu do wybuchu II wojny światowej zachowało się kilkanaście zdjęć, na których widzimy chłopca ukazanego przy różnych okazjach: w objęciach ojca, z matką na Placu Litewskim, z dziadkiem na Krakowskim Przedmieściu, podczas przyjęcia urodzinowego, podczas pożegnania stryja Leona wyjeżdżającego w 1937 roku do Palestyny.

Nie są dokładnie znane losy Henia podczas wojny. Na pewno po założeniu getta na Podzamczu rodzina Żytomirskich przeniosła się z ulicy Szewskiej 3 do budynku przy ulicy Kowalskiej 11.

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że po likwidacji getta na Podzamczu Henio Żytomirski wraz z ojcem został przeniesiony do getta na Majdanie Tatarskim. Stamtąd Henio trafił na Majdanek. I tam jego los się urywa. Nie wiemy co stało się ze Szmuelem Żytomirskim. Nieznane są również losy matki Henia - Sary Żytomirskiej. Według historyków mogła być wywieziona do obozu zagłady w Bełżcu.
 
 
 
 
Historia Rodziny Żytomirskich została odtworzona dzięki jego krewnej Necie Żytomirskiej-Avidar, która po wizycie w Ośrodku ?Brama Grodzka ? Teatr NN? przekazała albumy opowiadające o losach Henia i jego rodziny.
 
Netta Żytomirska-Avidar mieszka w Izraelu, jest córką Leona Żytomirskiego, stryja Henia, który wyemigrował z Polski tuż przed wojną. Netta Avidar zajmuje się działalnością artystyczną ? jest artystą grafikiem. W 2007 roku przyjechała do Lublina z wystawą swoich prac, których tematem są ludzkie uczucia: ukryte niepokoje, cierpienia, pragnienia inspirowane przeżyciami wojennymi rodziny.
 
 
 

 

 
Albumy zawierające informacje o Heniu Żytomirskim i losach jego rodziny są wyjątkowym dokumentem. Dzięki nim los jednego człowieka staje się symbolicznym losem żydowskich mieszkańców Lublina, którzy zginęli podczas wojny.
 
 
 
 
 
"Listy do Henia"
"HENIO ŻYTOMIRSKI. OPOWIEŚĆ"

Pobierz Flash Player'a aby obejrzeć film.

 
Historia Henia dotknęła nas tak mocno, że postanowiliśmy zrobić coś dla jego pamięci.  
Są to różne działania mające charakter edukacyjno-animatorski. Próbując utrzymać pamięć Henia, zaproponowaliśmy następujące działania:
- pisanie listów do Henia
- ostatnie zdjęcie (zaznaczenie przestrzeni) i przejście do miejsc związanych z życiem Henia
- projekty nauczycieli biorących co roku udział w działaniu ?Listy do Henia?
Została wydana książeczka o Heniu, zawierająca zdjęcia z albumów przekazanych przez Nettę Żytomirską-Avidar
 
 
 
 
 

Historia Henia została także wykorzystana na wystawie ?Elementarz. Życie dzieci w obozie na Majdanku", prezentowanej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, w baraku numer 53.
 
Historia Henia była inspiracją prezentacji multimedialnej "Henio Żytomirski. Opowieść", w której oprócz materiałów archiwalnych i zdjęć z działań "Listy do Henia", została użyta piosenka "Małe dzieci po to są" w wykonaniu Anny Marii Jopek.


Materiały przygotowali:
Marta Grudzińska, Monika Krzykała,
Beata Markiewicz, Piotr Sztajdel
Tłumaczenia: Anat Abraham, Piotr Wojcieszuk
Redakcja: Joanna Zętar

 

Henio Żytomirski - kalendarium życia
Historia żydowskiego chłopca z Lublina, który zginął w 1942 roku na Majdanku.
Henio Żytomirski - życiorys
Życiorys Henia Żytomirskiego spisany w 2002 roku przez jego kuzynkę Nettę Żytomirską-Avidar.
Henio Żytomirski - fotografie
Fotografie Henia Żytomirskiego i jego rodziny przekazane przez Nettę Żytomirską-Avidar.
Rodzina Żytomirskich - historia rodziny
Leon Żytomirski, który w 1937 roku wyemigrował do Izraela, jako jedyny z rodziny przeżył Holocaust. Pozostali członkowie zginęli pomiędzy 1941 a 1943 rokiem.
Rodzina Żytomirskich - drzewo genealogiczne
Znana nam historia rodziny Żytomirskich rozpoczyna się od Froima Żytomirskiego, który urodził się w 1880 roku w Międzyborzu
Rodzina Żytomirskich - fotografie
Album rodziny Żytomirskich ze zbiorów Netty Żytomirskiej-Avidar
Rodzina Żytomirskich - adresy
W kamienicy przy ulicy Szewskiej 3 mieszkał z rodzicami Henio Żytomirski. W 1941 roku, po utworzeniu getta, rodzina przeniosła się na ulicę Kowalską.
Rodzina Żytomirskich - dokumenty
Listy Froima, Sary i Samuela Żytomirskich do rodziny
Netta Żytomirska-Avidar
Netta Żytomirska-Avidar zajmuje się działalnością artystyczną. Tworzy w litografii i akwaforcie. W 2007 roku jej prace zostały wystawione w Lublinie.

 

 Henio Żytomirski - Historia Jednego Życia, Henio Żytomirski - projekt "Listy do Henia", Henio Żytomirski. ENGLISH VERSION, Henio Żytomirski. HEBREW VERSION ,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: