UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Bądź Odkrywcą Pamięci > Materiały edukacyjne > Cmentarz jako tekst kultury
Cmentarz chrześcijański

W dziejach ludzkości formy pochówków zmarłych istot ludzkich były różne. Od form grzebalnych starożytnego Wschodu, poprzez całopalenie hellenizmu, antycznego Rzymu i pogańskich plemion wczesnego średniowiecza powrócono wraz z upływającym czasem do coraz powszechniejszego stosowania pochówków zwłok ludzkich. Generalny jednak przełom w zakresie form grzebania zmarłych, w dzisiejszym rozumieniu tego zagadnienia, nastąpił dopiero w momencie kształtowania się idei chrześcijańskich w basenie Morza Śródziemnego.

Historia pochówku chrześcijańskiego
Pochówek od Starożytności do Średniowiecza
Cmentarz od Średniowiecza do Pozytywizmu
Jedynymi cmentarzami, jakie do końca XVIII w. pozostawały poza murami miejskimi, były cmentarze żydowskie, cmentarze dla biednych, obcych, skazańców i samobójców, dla tych, którzy zginęli w bitwach lub zmarli na choroby zakaźne.
Sztuka cmentarza
Sztuka cmentarza to informacja o epoce
Zwyczaje pogrzebowe
Owszem, śmierć zmieniała się w ciągu tysiącleci - ale jak powoli! Drobne zmiany rozłożone na wiele pokoleń zachodziły tak wolno, że ludzie nie zauważali. Dzisiaj zupełny przewrót w obyczajach dokonał się (albo może tylko wydaje się, że się dokonał?) w obrębie jednej generacji.

 

 Cmentarz chrześcijański, Cmentarz żydowski, Cmentarz tatarski,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: