UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
TEATRNN.PL              Zapraszamy na nową stronę Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" pod adresem: teatrnn.pl!   
TNN.PL > Pamięć Miejsca  > Kultura w Lublinie > Architektura i urbanistyka Lublina > Architektura i urbanistyka Lublina - Zabytki
Brama Krakowska w Lublinie


Idąc na Stare Miasto od strony Krakowskiego Przedmieścia z daleka widzimy bryłę Bramy Krakowskiej. Ta ceglana budowla swoją historią sięga XIV wieku. Po groźnym dla miasta najeździe Tatarów w 1341 roku postanowiono otoczyć miasto murami obronnymi i opatrzyć je bramami. Jedną z nich jest Brama Krakowska, która swoją nazwę wywodzi od traktu i przedmieścia, na które prowadziła.
 
Brama wjazdowa do miasta od strony południowo-zachodniej, wyznacza obszar Starego Miasta. W latach 60-XX wieku budynek został zaadoptowany do celów muzealnych.

 
Brama Krakowska jest budynkiem gotyckim. Korpus budynku składa się z dwóch części: z właściwej bramy w kształcie czworobocznego graniastosłupa z ośmioboczną wieżą oraz niższego przedbramia. Korpus przykryto barokowym, baniastym hełmem z monogramem Stanisława Augusta, datą 1782, koroną i krzyżem. Mury przedbramia wybudowanego w stylu gotycko-renesansowym sięgają do połowy wysokości bramy i zwieńczone są krenelażem o charakterze obronnym. Trzon właściwej bramy posiada dekorację ze specjalnie wypalanych cegieł i ciosów kamiennych. Kluczowe strzelnice mają jedynie dekoracyjny charakter.
   


 

 Brama Grodzka w Lublinie, Brama Krakowska w Lublinie, Trybunał Koronny (budynek dawnego Ratusza) w Lublinie, Ratusz w Lublinie, Świątynie rzymskokatolickie w Lublinie, Świątynie prawosławne w Lublinie, Świątynie greckokatolickie w Lublinie, Świątynie protestanckie w Lublinie i na Lubelszczyźnie, Architektura dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie, Rynek Starego Miasta w Lublinie, Linie fortyfikacyjne Lublina, Zamek Lubelski, Baszta na Zamku Lubelskim, Architektura poprzemysłowa, Budynki użyteczności publicznej w Lublinie, Kapliczki lubelskie, Pałace w Lublinie, Wieża Trynitarska w Lublinie, Most na Bystrzycy w Lublinie,

-->

Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione
1997 - ; Wszystkie prawa zastrzeżone; Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, ul Grodzka 21, 20-112 Lublin

powered by prot hosting serwery

Wspłpraca: